Studijní cesta Partnerství pro vzdělávání 2030+ do Nizozemska

25.–30. 10. 2022

Nizozemsko titulni obrazek - Nizozemsko - Partnerství 2030

První zahraniční studijní cestu Partnerství 2030+ jsme uspořádali v termínu 25. – 30. 10. 2021. Zúčastnilo se jí 32 stakeholderů zastupujících následující organizace: Asociace krajských vzdělávacích zařízení,  Asociace ředitelů základních škol ČR, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Česká rada dětí a mládeže, Nadační fond Eduzměna, Národní síť Místních akčních skupin České republiky, Stálá konference asociací ve vzdělávání, EDUin, Pražské centrum primární prevence – Centrum sociálních služeb Praha, Učitelská platforma, Učitel naživo, JOB, Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, Královéhradecký kraj, Kraj Vysočina, Národní pedagogický institut a Národní ústav duševního zdraví.

5 - Nizozemsko - Partnerství 2030

2 - Nizozemsko - Partnerství 2030

32 - Nizozemsko - Partnerství 2030

15 - Nizozemsko - Partnerství 2030

7 - Nizozemsko - Partnerství 2030

Proč Nizozemsko

Nizozemsko jsme si vybrali za cíl studijní cesty proto, že české školství je v rámci OECD druhé nejdecentralizovanější, hned za školstvím nizozemským. Přestože mají nizozemské školy vysokou míru autonomie, jejich ředitelé nejsou díky podpoře “ze středu” přetíženi provozními nebo administrativními povinnostmi. Na rozdíl od Česka chodí v Nizozemsku děti do školy rády a podle šetření OSF UNICEF je Nizozemí mezi rozvinutými zeměmi na 1. místě ve wellbeingu dětí. Úspěch v oblasti wellbeingu stojí na důsledně realizované školské reformě, která postavila do centra pozornosti dítě a jeho potřeby. O podobném posunu paradigmatu nyní uvažuje i česká vzdělávací komunita.

Cíl studijní cesty

Cílem studijní cesty bylo bližší seznámení s nizozemským pojetím wellbeingu ve vzdělávání a středního článku vedení a podpory škol, a to jak prostřednictvím návštěv škol, diskusí s učiteli, řediteli, žáky a představiteli schoolboardů (řídícími školy), tak i setkání s předními nizozemskými experty na téma řízení škol, vedení ze středu a wellbeingu. Tato studijní cesta přinesla důležité vstupy pro budoucí práci obou pracovních skupin Partnerství 2030+ i organizací účastníků studijní cesty.

Během tří dnů (26., 27. a 28. 10.) jsme navštívili patnáct základních škol v okolí Utrechtu a v Amsterdamu a setkali se osobnostmi, které se podílejí na  formování nizozemského vzdělávacího systému, mezi nimi například s Petrou van Haren, prezidentkou nizozemské asociace ředitelů škol (Dutch Association of Principals), předním odborníkem na wellbeing ve vzdělávání profesorem Ferre Laeversem z lovaňské univerzity nebo Arnoldem Jonkem, který se s námi podělil o svou zkušenost s fungováním nizozemského modelu středního článku v amsterodamských školách i z práce tamní školní inspekce.

Odborné přednášky, setkání s experty a expertkami

Návštěvy ve školách doprovázela setkání s organizacemi, jejich zástupci a dalšími experty, kteří jsou v navštívených městech i Nizozemsku jako takovém odpovědní za správu škol či vzdělávání. Z přednášek a workshopů vybíráme:

Job Christians - Nizozemsko - Partnerství 2030Job Christians z organizace Onderwijs maak je samen (Vzdělávání je naše společná věc) nám představil důležitá data vztahující se k nizozemskému vzdělávání i jeho srovnání s jinými vzdělávacími systémy. Odkaz na prezentaci je zde.

Ferre Laevers - Nizozemsko - Partnerství 2030Profesor Ferre Laevers z lovaňské univerzity nám připravil setkání na téma moderního pojetí wellbeingu ve vzdělávání. Odkaz na podklady je zde.

 

Petra van Haren - Nizozemsko - Partnerství 2030Petra van Haren, předsedkyně Nizozemské asociace ředitelů škol, nám připravila setkání na téma Vedení ze středu: Dobré vzdělávání prostřednictvím vizionářského leadershipu. Odkaz na prezentaci najdete zde.

Arnold Jonk - Nizozemsko - Partnerství 2030Arnold Jonk, ředitel úřadu místní školské správy Staij, nás seznámil s fungováním a rolí tohoto školského distriktu a dále s prací nizozemské školní inspekce. Odkaz na prezentaci najdete zde.

13. 12. 2021 od 15:00 do 16:30 proběhla ve spolupráci s Nadací České spořitelny online kavárna na téma Zkušenosti ze zahraniční studijní cesty do Nizozemí. Diskutovali Luboš Zajíc (Asociace ředitelů základních škol ČR), Alena Migdauová (Učitelská platforma), Arnošt Štěpánek (Královéhradecký kraj), Vladimír Srb (Partnerství 2030+) a Anna Kubíčková (ČOSIV, členka PS Wellbeing, Partnerství 2030+).

Studijní cesta se uskutečnila za finanční podpory Nadace České spořitelny.

Děkujeme!